HİDRANT SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Mobirise

Endüstriyel işletmelerde su vasıtası ile söndürme yöntemlerinin en önemlilerinden biri hidrantlardır. Hidrantların kullanım amacı; yangın ile mücadelede, itfaiye ekiplerine basınçlı ve yeterli su sağlamaktır. Günümüzde kullanılmakta olan iki esas tip hidrant mevcuttur. Bunlar Kuru gövdeli ve dolu gövdeli hidrantlardır.

1- DOLU GÖVDELİ HİDRANT

Sıcaklık değerlerinin her zaman sıfırın üzerinde görüldüğü iklim ortamlarında ise bu tip, dolu gövdeli hidrantlar kullanılır. Bu hidrantlarda çoğunlukla her çıkışta bastırma tipi bir valf mevcuttur; ancak bütün çıkışları birden kontrol eden bir tek valfin bulunduğu tipler de mevzu bahistir.

2- KURU GÖVDELİ HİDRANT

Yaygın olarak kullanılmaktadır. Su akışını kontrol eden valfin, ayak ve gövde arasındaki donma noktasının altında bulunduğu taban valfli (kuru gövde) hidrantlardır. Bu hidrantın özelliği sadece ihtiyaç duyulduğunda hidranta su girişine müsaade edilmesinden ötürü hidrant gövdesinin olağan durumlarda boş oluşudur. Bu tip hidrantlar iklimin suyu dondurabilecek kadar soğuk olduğu bölgelerde kullanılır. Kuru gövdeli hidrantlarda, boşalan suyun akması için drenaj sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek olarak hidrantın altında toprak kazılarak çakıl ve taşla doldurulabilir.

>> Ürün ve Hizmetlerimiz'e geri dön <<

© Tüm hakları Çillioğlu Yangın Söndürme ve Güvenlik Sistemleri'ne aittir. 2018
www.panorama-tanitim.com

Mobirise web page maker - See it