YANGIN POMPALARI

Mobirise

Sulu söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan, anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilen pompalardır. Pompalar, kapalı vana (sıfırdebi) basma yüksekliği anma basma yüksekliği değerinin en fazla %140'ı kadar olmalı ve %150 debideki basma yüksekliği, anma basma yüksekliğinin %65'inden daha küçük olmamalıdır. Bu tür pompalar, istenen basınç değerini karşılamak koşuluyla, anma debi değerlerinin %130'u kapasitedeki sistem talepleri için kullanilabilir.
Sistemde bir pompa kullanılmasi halinde aynı kapasitede yedek pompa olmalıdır. Birden fazla pompa olması halinde toplam kapasitenin en az %50'si yedeklenmek şartıyla yeterli sayıda yedek pompa kullanilacaktır. Pompanın çevrilmesi elektrik motoru yani sıra içten yanmali motorlar veya türbinler ile olabilir.
Yedek dizel pompa kullanılmadığı takdirde yangın pompalarının enerji beslemesi güvenilir kaynaktan sağlanarak, yapının genel elektrik sisteminden bağımsız beslenecektir.
Yangın pompalarının, otomatik hava boşaltma valfi, sirkülasyon rahatlama valfi gibi yardımcı elemanlar bulunmalıdır. Her pompanın ayrı bir kumanda panosu olmalıdır. Pano kilitli olmalıdır. Elektrik kumanda panosu, faz hatası, faz sırasi hatası, kumanda fazı hatası, bilgi ışıklarıyla donatılmalıdır. Açma kapama şalterine pano kilidi açılmadan erişilememelidir.
Her pompanın ayri bir kumanda basınç anahtarı olmalıdır. Basınç anahtarları, kumanda panosunun içine yerleştirilmiş, su basıncını boru bağlantısıyla hisseden, su darbelerine karşı korumalı, alt ve üst değerler ayrı ayrı ve bağımsız olarak ayarlanabilir ve ayarlandıktan sonra kilitlenebilir olmalıdır.
Pompa kontrolü basınç kumandalı tam (otomatik başla-otomatik dur) veya yarı otomatik (otomatik başla-elle dur) olabilir.
Pompa odasi veya pompa istasyonunda +4oC üzerinde sıcaklığın sürekli sağlanabilmesi için uygun gereçler sağlanacaktır.
Pompa istasyonunda, servis, muayene ve ayar gerektiren cihazların çalışma alanı etrafında acil aydınlatma sağlanacaktır.
Zemin yeterli bir drenaj için eğimli olarak hazırlanarak pompa, sürücü, kontrol panosu gibi kritik cihazlardan suyun uzaklaştırılması sağlanacaktır.

Yatay Bölünebilir Gövdeli Pompalar
Yatay bölünebilir gövdeli pompalar, yangın pompalarından beklenilen tüm özellikleri sağlayabilecek özellikte tasarlanmışlardır. Yangın koşullarında ihtiyaç duyulan basınç ve debi verebilecek standartlarda (NFPA20) dizayn edilmiş ve bu performansı sağlayabilecek komponentlerden oluşmuştur. (UL ve FM onaylı). 300 GPM ile 5000 GPM arası debilerde ve 40 PSI ile 545 PSI arası basınçlarda imal edilirler.

Sondan Emişli Pompalar
Daha çok düşük basınç ve debi gereksinimi olan projeler için tasarlanmıştır. 25 GPM ile 500 GPM arası debilerde ve 40 PSI ile 190 PSI arası basınçlarda imal edilirler.

Dikey Tip Hat Girişli Pompalar
Sondan emişli pompalar gibi düsük basınç ve debi gereksinimi olan projeler için tasarlanmıştır. 25 GPM ile 500 GPM arasi debilerde ve 40 PSI ile 190 PSI arası basınçlarda imal edilirler.

Jokey Pompalar
Yangın söndürme sistemi boru hattının sürekli basınç altında tutulması ve kaçaklardan kaynaklanan basınç düşümü sırasında ana pompaların sürekli devreye girmesini engellemek amacı ile kullanılırlar. 5 GPM ile 75 GPM arası debilerde ve 40 PSI ile 190 PSI arası basınçlarda imal edilirler.

>> Ürün ve Hizmetlerimiz'e geri dön <<

© Tüm hakları Çillioğlu Yangın Söndürme ve Güvenlik Sistemleri'ne aittir. 2018
www.panorama-tanitim.com

Built with Mobirise website builder